Kargo entegrasyonu nedir? 


E-Ticaret siteniz üzerinden satışı gerçekleşen ürünlerin sevk süreçlerine yönelik iş yükünü hafifletmek amacı ile oluşturulmuş sistemdir. E-Ticaret siteniz ile Kargo firmaları arasında veri alışverişi gerçekleştirmektedir. E-Ticaret kargo entegrasyonu dahilinde her iki taraftaki işlem baz alınarak her bir tarafın verileri diğer taraflara iletilerek sistemler arası dijital iletişim sağlanmış olur.

Fiziki dükkan ve mağazalar üzerinde gerçekleşen satışlarda kargo sürecini işletmeye gerek bulunmaz bu durumun nedeni ise müşteri doğrudan mağazaya gelerek ürünü satın alır ve ürünü kullanacağı ortama ürünü kullanmak üzere götürür. E-Ticaret süreçlerinde faaliyet gösteren e-ticaret mağazalarında ise müşteri websitenizi ziyaret ederek ürünü seçer ve ardından ürünü satın alır. Mesafeli satış dahilinde müşteri tarafından belirtilen sevk adreslerine satın alınmış olan ürünü gönderirsiniz. Günümüzde lokal çözümlerde satıcı ürünü kendi teslim edebilme imkanına sahiptir. Fakat ulusal ve global düzeyde hizmet veren e-ticaret işletmelerinin yapısı gereği tüm ülkeden, hatta dünyanın bir çok noktasından sipariş oluşması mümkün ise ürün satışı sonrası sevk süreçlerinde kargo anlaşmaları yapılması zorunluluk olur.
 

Entegrasyon Kullanmayan Sistem için Örnek


Kargo süreçlerinde yer alan adımlar dahilinde;

1. Ürün, Müşteri tarafından sipariş edilir.
2. Sipariş edilen ürüne ait sipariş bilgileri e-ticaret sistemine kayıt edilir.
3. E-Ticaret sitesi sorumlunuz sipariş bilgilerine göre siparişi göndermek üzere paketler.
4. E-Ticaret site sorumlusu ürüne ait sevk irsaliyesi oluşturur.
4. Kargo firması ile iletişim sağlanır, kargo görevlisi adrese çağrılır.
5. Kargo görevlisi adrese gelir.
6. Kargo görevlisine ürünün teslim edileceği adres bilgileri ve müşteri bilgileri iletilir.
7. Kargo görevlisi ürünü kabul etmek üzere tutanak düzenler ve tutanak her 2 tarafca imza edilir.
8. Kargo durumu manuel olarak e-ticaret sitesi üzerinden "kargoya teslim edildi" olarak düzenlenir.
9. Kargo takip kodu ile kargonun durumunu kontrol edilir ve durum değişikliği var ise tekrar e-ticaret sitesi üzerinden kargo durumu düzenlenir.
10. Kargo teslim durumlarında kargoya teslim edildi, kargo sevk edildi, kargo teslim edildi, kargo teslim edilemedi gibi bir çok standart durum vardır.

Kargo, e-ticaret sitelerinin karmaşık bir yönüdür. Tüm sipariş bilgilerinin manuel olarak sisteme işlenmesi ve yönetilmesi zordur. Bu sebeple kargo entegrasyonları geliştirilmiştir.
 

Entegrasyon Kullanan E-Ticaret Sistemi için Örnek

E-Ticaret üzerinden gerçekleşen alışverişler dahilinde bir çok kolaylık mevcuttur. Son kullanıcılar, tüketiciler heran istedikleri yerden alışveriş yapmanın, ürün satın almanın keyfini e-ticaret ile yaşarlar. Alışveriş süreçlerinde ihtiyaçları olan ürünleri belirlemeler ve sadece online ödeme araçları ile ödeme yapmaları yeterlidir.

Kargo entegrasyonları neticesinde e-ticaret sorumlusu tek tuş ile sevk ve kargo işlemlerini gerçekleşirerek, iş yükünü olabildiğince azaltmış olur.

1. Ürün, Müşteri tarafından sipariş edilir.
2. Sipariş edilen ürüne ait sipariş bilgileri e-ticaret sistemine kayıt edilir.
3. E-Ticaret sitesi sorumlunuz sipariş bilgilerine göre siparişi göndermek üzere paketler.
4. Sorumlu, E-Ticaret sistemi üzerinden tek tuş ile sevk irsaliyesi için çıktı alır.
5. Sistem tarafından kargo firmasına, kargo alım çağrısı bırakılır.
6. Sorumlu, ürünü kargolanacak ürünler rafına bırakır.
7. Kargo görevlisi ürünleri alır.


Kargo Entegrasyonu Nasıl Çalışır?

Kargo entegrasyonu imkanları dahilinde otomatik olarak gönderi takip numarası, gönderi durumu, gönderiye ait etiket baskı bilgilerine sahip olursunuz. Ayrıca gönderinin gönderi durumuna anlık olarak ulaşabilirsiniz. Entegrasyon sistemi E-Ticaret sitelerinde, Müşteri İlişkileri Yönetim Programlarında, Kurumsak Kaynak Planlama yazılımları gibi bir çok yazılıma entegre edilerek, kargo işlem süreçlerinin evrak işlemleri ve istatistikleri, kargo firması ile iletişim sağlamaksızın otomize hale getirilir.

Kargo entegrasyonu neticesinde, teknolojinin sağlamış olduğu avantajları elde etmiş olursunuz.


Konu: Tedarikçi yönetimi
Ders: 1