E-Ticarette Kargo Anlaşmaları & Lojistik Planlamanın Önemi


Kargo taşımacılık ve e-ticaret ürün satış işlemlerinin birleşik süreçleridir. Kargo taşımacılık ve e-ticaret birbiri ile ayrılaması mümkün olmayan hizmet sürecidir. Kargo taşımacılık işlemleri aynı mali süreçler de olduğu gibi bir fiil işlemin gerçekleşmesi neticesinde tamamlanır. E-Ticaret süreçlerini kurgulayan firmalar için öncelikli olarak kargo anlaşmaları gözönünde bulundurulur ve anlaşma dahilinde kargo sürecine yönelik planlama yapılır. Çoğu firma lojistik süreçlerinin planlaması dahilinde bu sürece çok önem vermektedir fakat kargo firmalarının sağlamış olduğu entegrasyon teknolojisinden habersiz de olabilmektedir. E-Ticaret alt yapısını kargo entegrasyon sürecini tamamlamadan gerçekleştiren çoğu e-ticaret firması başarılı olamamakla beraber iş yüklerinin artması sebebi ile maliyetlerinde de tasarruf sağlayamamaktadır. E-Ticaret süreçlerinde lojistik entegrasyonu yapmak isteyen e-ticaret işletmeleri için ise kargo firmalarının çeşitli teknolojik çözümleri bulunmaktadır. Sunulan çözümler e-ticaret işletmelerinin ve kargo firmalarında önemli düşüşler yaşanmaktadır.

E-Ticaret faaliyetlerinde yer alan bir işletme için e-ticaret kargo altyapılarının kurulması yazılım konusunda profesyonel destek gerektiren bir süreçtir. E-Ticaret iştiraklarında genel olarak yapılan hata ise lojistik alt yapı çözümlerine bütçe ayırmanın ilk başlarda gereksiz olduğu görüşürüdür. Satış süreçlerinin yoğunlaşması ve belli bir finansal artış sonrası lojistik alt yapısının planlaması genel olarak hedeftedir. Fakat finansal hedefe ulaşmayı beklemeden kargo alt yapısının planlaması ve yürürlüğe alınması ilerleyen zamanda ciddi avantaj sağlayacaktır. Mevcuttaki başarılı e-ticaret işletmeleri incelendiğinde görülmektedir ki e-ticaret süreçlerine lojistik alt yapı planlaması ve entegrasyonunu yaparak başlamış olmalıdır. Lojistik ve kargo süreçleri e-ticaret süreçlerinin en önemli ekstra iş yükü oluşturan ve müşteri memnuniyeti açısından üzerinde durulması gereken en hassas konulardan biridir.
 

E-Ticarette Kargo Entegrasyonu ve Kargo Firmalarının Önemi


Bir önceki paragrafta e-ticaret ve kargo süreçleri, satış sürecinde bir bütünü oluşturmaktadır demiştik. E-ticaret süreçlerinde oluşan teknolojik ihtiyaçlar eticaret firmaları ve kargo firmalarını birlikte karar almaya ve iş birliği yapmaya yönlendirmiştir. Kargo firmaları, eticaret siteleri üzerinden oluşturulan siparişleri, sipariş sahiplerine doğrudan ulaştırır ve bu taşıma sürecinin neticesinde yani teslimat aşamasında müşteri ile birebir iletişim sağlamış olur. İş süreçleri dahilinde müşterinin ihtiyaçlarını, tepkilerini gözleme yakalama fırsatı elde eder ve bu neticede elde ettiği geri dönüşler, e-ticaret sektörü için bir fısattır. Elde edilen bilgileri değerlendirerek müşterileri için daha yenilikçi ve etkin çözümler sunabilirler.

E-Ticaret süreçlerinde gerçekleşen satın alma işlemleri neticesinde, ürünlerin büyük bir çoğunluğu kargo firmaları aracılığı müşteriye ulaştırılmaktadır. Kargo aracılığı sipariş sevkiyatları gerçekleştiğinde stoklama, sevk işlemleri ve idare süreçleri de gündeme gelmektedir. Her gün 100.000'lerce ürünün Türkiye genelinde il ve ilçelere ulaştırıldığı düşünüldüğünde, kargo firmaların lojistik faaliyetlerinin ne kadar önemli olduğu daha net bir şekilde anlaşılmış olacaktır.

Kargo firmaları, e-ticarette sektörel faaliyet gösteren işletmeleri müşteri tarafında temsil etmekte olup ciddi sorumluluk taşımaktadırlar. E-ticaret süreçlerinde kargo entegrasyonları ile hem e-ticaret siteleri işleten firmalara ve kargo firmalarına ciddi oranda maliyet kontrolü sağlama imkanı vermektedir.
 

E-Ticarette Sevkiyat Yönetimi


E-ticaret sektörü bir çok konuda çözümler üretilmesi gereken bir sektördür. İş süreçlerinde multidisiplin oluşturulması ve bu multidisiplinin sürekli olarak sürdürülmesi gerekmektedir. Oluşabilecek problemler e-ticaret faaliyetlerinden önce tespit edilmeli ve süreç dahilinde oluşabilecek problemlere doğrudan çözümler üretilmelidir. Çözüm üretilmesi gereken konu ise sevkiyat süreçlerinde taşımacılık faaliyetleri gösterecek kuruluşların her türlü teslimattan sorumlu olduğudur. Taşımacılık faaliyetleri dahilinde ihtiyaç olabilecek çözümler ise depolama işlemlerine yönelik hizmet faaliyetleride olabilmektedir. Örneğin bazı firmalar e-ticaret faaliyetleri sürdüren işletmelere hem depolama, hem kargolamada, hemde lojistik desteğini bir arada sağlayabilmektedir.

Lojistik konusunda karar vermenizde dikkate alacağınız en önemli unsur, işlemenizin hedefleridir. Eğer büyük çaplı bir girişim başlatmayı veya büyük çaplı bir e-ticaret işletmesine dönüşmek için planlama yaptıysanız muhakkak kendi lojistik altyapı faaliyetlerinizide planlamanızda bulundurmanız ve planı tamamlayacak iş ağınızı hem finansal hemde endüstriyel manada tamamlamanız uygun olacaktır. Günümüzde pazaryeri olarak ifade eden trendyol.com, hepsiburada.com adlı e-ticaret işletmeleri kendi lojistik ağlarını kurmuş bulunmaktadırlar.