Dünya Geneli E-İhracat Rakamları ve Uluslararası E-Ticaret


E-Ticaret dünya ülkelerinde artış gösterirken, yere ticaretlerin dışında da çok yönlü bir e-ihracat hareketi yaşanmaktadır. Çok yönlü hareketlerin neticesinde ise ulusların e-ticaret kullanımı genişleyerek, işletmeler ve son kullanıcılar tarafından e-ihracat tercih edilerek gün geçtikçe de artarak ivme kazanmaktadır. E-İhracat süreçlerinde erişim cihaz tipi olarak masaüstü cihazlar ve dizüstü bilgisayar yüksek oranda tercih edilmektedir. Mobil cihaz kullanımı ise gün geçtikçe e-ihracat süreçlerinde tercih edilmektedir. Mobil cihazların e-ihracatta, yerel e-ticaretteki gibi çok tercih edilmeme sebebi satın alım gerçekleştiren müşterilerin ürün satın alım öncesi konforlu bir ortamda ürüne yönelik araştırma yapması imkanı olabilir.

Küresel olarak E-Ticaret ile İlgi Çeken Veriler

Dünya genelinde sosyal medya kullanıcı sayısı 4.8 Milyardır.

Türkiye nüfusunun %49'lık kısmı e-ticaret üzerinden alışveriş yapmıştır. Almanya ise %49 orana sahiptir. Japonya nüfusu ise %59 oranında kullanıcı katılımı göstermiştir. İngiltere nüfusunun %73'ü e-ticaret üzerinden alışveriş yapmaktadır. Çin nüfusunun da %46'lık kısmı eticaret üzerinden alışveriş sağlamıştır. Amerika birleşik devletlerinde ise bu rakam %65 oranındadır.

Tüm dünya ülkelerinde, banka hesabına sahip 15 yaş üzeri nüfusun banka hesabı sahiplik oranı %75'dir. Bu %75'lik oranın ise %60'lık kısmı internet üzerinden ödeme alma, ödeme yapma metotlarını kullanmaktadır.

Dünya geneli ödeme istatistikleri raporunda e-ticaret üzerinden alışveriş yapılan 36 ülkede inceleme neticesinde 140 farklı online ödeme yöntemi kullanıldığı tespit edilmiştir.

Avrupa'da yaşamakta olan tüketicilerin %26'lık kısmı e-ihracatı avantajlı bulmaktadır.
 

Dünya Geneli E-Ticaret Hacmi

2020 yılında dünya üzerinde satışı gerçekleşen ürünlerin toplam tutarı 4.25 Trilyon Amerikan Dolarıdır.


Dünya geneli yıllara göre e-ticaret rakamları

2014 yılı 1.336 Milyon USD
2015 yılı 1.548 Milyon USD
2016 yılı 1.845 Milyon USD
2017 yılı 2.382 Milyon USD
2018 yılı 2.982 Milyon USD
2019 yılı 3.354 Milyon USD
2020 yılı 4.280 Milyon USD

2021 ve sonrası dünya üzerinde e-ticaret işlemlerinde öngörülen artış miktarları ise alt satırdaki grafik üzerinde görülmektedir.

Tüketici Bazlı E-ithalat İşlemleri


ÇİN;

Dünya genelinde e-ihracat hacimlerinde liderlik yapan ülkeler dahilinde ÇİN, perakende işlemlerinde lider konumundadır. Satın alma işlemlerinin %12'lik kısmını Hong Kong'dan, %14'lük kısmını U.S.A ve geriye kalan %42'lik ithalatını ise Japonya üzerinden gerçekleştirmektedir.

ABD (AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ)

USA sınırları dahilinde gerçekleşen ve tüketiciler tarafından e-ithalat düzeyi, tüm e-ithalat işlem pastasından %57'lik bölümünü ÇİN üzerinden ürün sipariş ederek gerçekleştirmektedir. Geriye kalan %10'luk kısım İngilitere üzerinden e-ithalat ile sağlanmakta olup geriye kalan %6'lık kısım ise Kanada üzerinden gerçekleşmektedir.

RUSYA

Rusya tüketicileri e-ithalat işlemlerinin (%83) yüksek bir miktarını ÇİN üzerinden gerçekleştirmektedir. Rusya genelinde %5'lik hacim ile Amerika Birleşik Devletleri üzerinden e-ithalat sağlanmaktadır. %2 lik kısım ise Almanya üzerinden olup geriye kalan %10'luk dilim ise çeşitli ülkelere değişkenlik göstererek dağılmaktadır.
 

E-İthalat veya E-İhracat süreçlerinde en çok tercih edilen ürün grupları;


1. Tekstil & Ayakkabı %31
2. Elektronik Eşya %21
3. Kozmetik Ürünleri %17
4. Saat ve Kişisel Aksesuar %11
5. Spor malzemeleri ve hobi araç gereçleri %10
6. Multimedya öğeleri (Kitaplar, Müzikler, Filmler) %10
7. Çocuk oyuncakları %9
8. Ev aletleri ve beyaz eşyalar %8