E-Ticaret Ana Sayfasında Bulunması Gerekenler 

Bir fiziki işletme vitrini, işletmenin müşteriler tarafından göze çarpan ilk bölümüdür. İşletmeler vitrinleri aracılığı ile müşterilerine etkili bir şekilde ulaşabilmektedirler. Aynı şekilde dijital mağazacılık kapsamında e-ticaret sitesininde vitrini, fiziki mağazaların vitrinine eşdeğer olarak anasayfa tasarımından oluşmaktadır. Eticaret sitenizi ziyaret eden müşteriler, doğrudan veya alt sayfalar üzerinden yüksek ihtimal ile  anasayfanıza ulaşacaklardır. Müşterilerin anasayfanızı ziyaret etmesi ile beraber işletmenize ait kurumsal kimliğiniz hakkında yüksek oranda fikir sahibi olmuş olurlar. Vitrin olarak değerlendirdiğimiz e-ticaret sitenize ait anasayfada bulunan ürünler, metinler, kampanyalar gibi bir çok görsel ve metinsel öğeler ile karşılan müşteriler site ziyaretlerini daha uzun tutmaktadırlar.

İstatistikler doğrultusunda, kullanıcıların e-ticaret sitesi ziyareti sonrası oluşan 15 saniye içerisinde marka ile ilgili görüş, fikir ve kanaat sahibi oldukları belirlenmiştir. Bu net bilgi dahilinde anasayfalar için çok iyi bir kurgu oluşturmak gerektiği bilinmektedir.


E-Ticaret Ana Sayfasında Neler ve Hangi İçerikler Bulunmalıdır?

1. Logo

İşletmenizin internetteki ifadesi logosu olacaktır. Ana sayfanızda mutlaka özgün , firma karakteristiğini iyi yansıtan bir logo bulunmalıdır.

2. Arama Çubuğu

Arama çubuğu e-ticaret sitelerinin olmaz ise olmaz bir özelliğidir ki, kullanıcılar sitenizdeki ürünlere kolayca ulaşmak isterler ve bu arama çubuğu aracılığı ile aradıkları ürünlerin sitenizdeki varlığı hakkında kolayca bilgi edinebilmelidirler. Arama satırı veya arama çubuğu için gelişmiş bir arama algoritması oluşturması gerekmektedir.

3. Banner ve Sliderlar

Banner ve sliderler afiş alanlarınızdır e-ticaret işlemlerine yönelik ürün kampanyaları, işletmeniz dahilinde sürdürülen kargo politikaları ve ödeme işlemlerine yönelik çeşitli bilgileri bu görsel veya metinsel alanlarda net ve vurgulu bir şekilde ifade edilmesi avantaj sağlayacaktır.

4. Güven Bar

Güven bar olarak adlandırılan satır dahilinde çeşitli görseller yer alır. Bu görseller işletmenizin ödeme yöntemleri, ödem yöntemleri sırasında güvenlik amaçlı kullanılan ssl sertifikası, ssl sertifikası üreticisine ait bilgiler, e-ticaret.gov.tr kayıtlı işletme bilgisinin barındığı alanı oluşturmaktadır. Kullanıcıların güvenli bir alışveriş ortamında olduklarını, kullanıcılara net bir şekilde belirtmiş olur.

5. İletişim bilgileri

Elektronik ticaretin düzenlemesine ilişkin kanun ve yönetmelikler T.C Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanmakta olup ilgili mevzuat gereği kep (kayıtlı e-posta adresleri) adresleri üzerinden yapılmaktadır. Kep adreslerinin edinilmesi için ise işletmenize ait ticari evraklar ile başvuru yapmanız gerekli olduğundan işletmenizin gerçek bir işletme olduğunu ön plana çıkartır. Ayrıca olağan metotlar dahilinde bulunan kurumsal iletişim adreslerinizide sitenizde belirtmeniz iyi olacaktır. İşletmenize ait telefon numarası, whatsapp destek hattı ve bunun yanı sıra satış sonrası işlemler için iade politikası ve bilgi alışverişlerine yönelik uygulamış olduğunu kişisel bilgilerin korunması politikası da yer almalıdır. Ek olarak iade işlemlerinin takibini ve başvurularını kolayca sağlanması adına açıkca iade et adlı bağlantı neticesinde açılan bir iade formu yer alması müşteri memnuniyeti açısından pozitif etki yaratacaktır.

Ek olarak olması gereken temel özellikler.

1 . Sitenizin ana sayfası ve alt sayfaları oldukça hızlı açılmalıdır. İstatistikler dahilinde 10 kişiden 4 tanesi 3 saniyeden uzun süren açılış süresi olan sayfaları terk etmektedir. Bu sebep ile
e-ticaret sitenizin hızlı açılması, müşteri memnuniyeti ve erişim bakımından önem arzedmektedir.

2. Ürün tıklanma istatistiklerini programlamatik veya manuel olarak istatistik altına alarak ana sayfanızda bu ürünleri önerebilirsiniz. Aynı şekilde kampanyalar ve blog sayfalarından ilgi çekici içerikler oluşturarak müşterilerinizin ilgisini çekerek alt sayfalara ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Bu durum neticesinde sitenizde müşterilerinizin daha fazla zaman geçirmesi hem marka tanınırlığınız için müşteri tarafından avantaja dönüşecek hem de arama motorları nazarında daha pozitif puan alarak, aramalarda sitenizin üst sıralarda yer almasına kısmi fayda sağlayacaktır.

3. Anaysafa üzerinden en çok yorum alan ürünler, en çok satanlar, en çok görüntülenenler ve kampanyalı ürünler bölümü yapmanız müşterilerinizin ilgisini çekerek sitenizde daha çok zaman geçirmesine sebep olabilir.

4. Haftanın tüm günü ve tüm saatlerinde canlı destek hizmeti sunmanız avantajlı olacaktır. Bunun için whatsapp destek hattı kullanabilirsiniz. Whatsapp yüksek bir kullanıcı kitlesine sahip bir mobil iletişim uygulamasıdır.

5. Ürün kategorileriniz üst, alt kategori olarak net bir şekilde ana sayfada yer almalıdır. Ürünleriniz doğru kategorilerde yer almalıdır. Mantıksal bir yapıda dizayn edilmiş kategori ağacında müşterileriniz kolayca aradığı kategoriye ulaşabilir ve buradanda doğru ürünü görüntüleyebilsin.

6. Alışveriş sepetine ait kısmı bilgiler taşıtan icon anasayfanızda ve tüm sayfalarınızda yer almalıdır ki müşterileriniz sepetlerine eklediği ürün sayısını ve toplam fiyatı herzaman kolayca görebilsin. Eğer yok ise sepet ekranına geçildiğinde bütçe aşımı olur ise müşteri alışverişten cayabilir. En baştan kontrollü bir şekilde bütçe yönetimi müşteriler için önemli bir konudur. E-Ticaret sitenizin her sayfasında sepet toplamları hakkında bir istatistik alanı olur ise kontrollü bir harcama için müşteri tarafına avantaj sağlayacaktır.