Eticaret Sitesinde Dikkat Edilecek Özellikler


E-Ticaret sitelerinin tasarımı yanı sıra programlama dahilinde işlenen algoritma kullanıcı deneyimi için çok önemlidir. İyi bir webtasarımı veya arayüzü görsel açıdan müşterinizi memnun ederken, kolaylaştırılmış sipariş akışı veya ürün görüntüleme, ürün arama işlemleri müşterileriniz için zamandan tasarruf ve aradıkları ürünlere kolay erişim imkanı sağlar. Aynı zamanda sipariş sonrası ödeme işlem kolaylığıda bu sürecin tamamlayıcısı olur. İyi bir tasarım, iyi bir algoritma ile beraber 7/24 kesintisiz ve hızlı sayfalama yayını yapabilecek bir e-ticaret yazılımı, e-ticaret faaliyetlerinizde işletmenize ciro artışı sağlayabilecek unsurları oluşturur. E-Ticaret sisteminizi oluştururken, satmış olduğunuz ürünlerin içeriğine yönelik alt yapı olarak uyumlu olması olması kullanıcıların ürünü daha iyi tanıması ve satın almasında etkin bir rol oynayacaktır. Bu uyumluluklara örnek vermek gerekir ise basit bir örnek ile kampanya yönetimi uygun bir örnek teşkil edecektir. Örnek Kampanya, 2 al 1 öde veya 2. ürüne %10 indirim gibi veya ürüne özel tanımlanmış ücretsiz kargo imkanı oluşturan uyumluluk olabilir. Bu şekilde rekabetin üst düzeyde olduğu ürünlerde, e-ticaret sitenizin kampanya fonksiyonu ile avantaj yakalayabilirsiniz. Bahsettiğimiz gibi, satışların artması için müşteri ziyaretlerinin artması ve e-ticaret sitenizin internet ortamında bulunurluluğunun artmasına bağlı gelişecek bir durumdur. Bu duruma örnek ise e-ticaret sitenizin yazılımın arama motorlarına uyumlu olmasıdır. Arama motorlarına uyumlu bir e-ticaret sitesi, arama motorlarının istekleri eşleşir ve arama motoru standartlarını karşılaması ile arama motorlarında oluşan aramalarda daha üst sıralarda yer alabilir. Neticesinde google, yandex, yahoo gibi arama motorları üzerinden araştırma yapan kullanıcıların sitenizi bulması daha da kolaylamış olur. 

E-Ticaret sitenizin özellikleri ve işlevselliği alt satırda belirtilmiştir.

Mobil Uyumlu E-Ticaret Sitesi;


Günümüzde kullanıcılar tarafından internet erişiminin %60'lık kısmı mobil aygıtlar üzerinden gerçekleşmektedir. Bu sebep ile e-ticaret sitenizin mobil telefon veya tablet olarak kullanılan cihazların ekran görünümlerine uyumlu olmalıdır. Mobil tarayıcılar üzerinden e-ticaret siteniz ziyaret edildiğinde herhangi bir aksaklık oluşmadan, cep telefonunuza veya tabletinize en uygun şekilde gösterilmesi avantaj sağlayacaktır. E-Ticarette mobil cihaz uyumluluğu göstermeyen e-ticaret siteleri zaman ile potansiyel müşteriler tarafından tercih edilmeyebilir ve ziyaretçi kaybına neden olabilir. Bu sebep ile e-ticaret sitesi mobil uyumluluğu önemlidir fonksiyondur.


Site içi Ürün Arama İşlemleri;


ETicaret sitesi üzerinden ürün satın almak isteyen kullanıcılar, e-ticaret sitenize girişi sonrasında hızlıca ürüne ulaşmak isterler bu sebep ile arama satırlarına gerek duyulmaktadır. Arama satırları veya arama kutucukları olarak tabir edilen alanlar, müşteriden ürün ile ilgili başlık veya ürüne ait kategori adı ile giriş yapıldığında, ilişkili ürünlere ait sonuçları hemen arama kutucuğu altında listelemektedir. Bu şekilde daha hızlı bir arama imkanı ile ürüne kolay erişim sağlanmış olabilir. Ürün arama işlemlerinde gelişmiş bir arama algoritmasının kullanılması önemlidir.

Güvenlik Sertifikası;


Güvenlik sertifikaları e-ticaret sitenizin hosting alt yapısı dahilinde sisteme entegre edilen bir veri şifreleme algoritmasıdır. SSL Sertifikası olarak bilinir. SSL sertifikaları eklenmiş e-ticaret sitelerinde tarayıcı kısmında http:// yerine https:// yer alır. Ssl sertifikalarının temel amacı sunucu - müşteri bilgisayarı arasında oluşan veri trafiğini şifrelemek ve olağan dışı veri dinleme etkinliklerinin önüne geçmektedir. Bu şekilde veri gizliliğinin sağlanması adına eticaret sitesi üzerinden SSL Sertifikası kullanılması önemlidir.
 

Alternatif Ödeme Yöntemleri;


Eticaret sitelerinde müşteriler için ödeme kanalları çok seçenekli olur ise ciro artışına katkı sağlayabilir. Ödeme işlemleri dahilinde banka havale/eft, kapıda ödeme, mobil ödeme, kredi kartı ödeme ve taksit seçenekleri sunulabilir. Kredi kartı ödemeleri her ne kadar çoğunlukta olsada kapıda ödeme yöntemi ile alışveriş yapmayı tercih edilen müşterilerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır.

Ürün Kategorileri;


Ürünlerin bulunduğu kategoriler net bir şekilde e-ticaret site menüsünde yer almalıdır. Üst - alt ürün kategorilendirilmesi yapılabilmesi kullanıcılar tarafından ürüne daha hızlı ulaşılmasını sağlayacaktır. Ürünlerinizi e-ticaret sitenize eklerken en uygun kategori veya kategorilere eklemeyi ihmal etmemelisiniz. E-Ticaret sitesi tercih ederken sınırsız alt kategori bağlantılarının olup olmadığını, e-ticaret servisi alacağınız işletmeye sorunuz.
 

E-Ticaret Kampanyaları için Yazılımsal Eklentiler;


Eticaret Sitenizin kategori oluşturma, ürün ekleme, ödeme alma işlevlerinin yanı sıra eklediğiniz ürünlerin satış sürecini hızlandırabilecek ek özellikler gerekmektedir. Bunlardan bir taneside kampanya eklentileridir. Kampanya eklentileri dahilinde 2 al 1 öde, %25 indirim, 2. ürüne ücretsiz kargo gibi isteğinize bağlı düzenlenebilirlik sağlayan yazılımsal imkanların olması önemli bir husustur.

Ürünlerin Açıklamaları;


E-Ticaret sitenizi ziyaret etmiş olan müşterilerin, ziyaret ettikleri ürünler için açıklama görmeleri iyi olacaktır. Satmış olduğunuz ürüne ait üretici açıklamalarını, e-ticaret yazılımı aracılığı ile ilgili ürüne ekleyebilmeniz gerekmektedir. Üretici açıklamaları dahilinde varsa teknik detaylar, ilgili ürüne ait son kullanma tarihi ve mümkün ise kullanma talimatlarıda bunlardan bir tanesidir.

Birden Çok Ürün Görseli;


E-Ticaret siteniz dahilinde bir ürüne birden çok görsel eklenebilmeli ve bu fotoğraflara ait görsel kalitelerinin iyi olması müşteri deneyimi tarafından önemlidir. Müşteriniz aradığı ürüne ait ne kadar çok fotoğraf ve ürüne ait detayları fotoğrafta görür ise, ürünü o denli tanıyacak ve satın alım kararlılığı yükselecektir.


Arama Motoru Optimizasyonu veya Seo


Günümüzde bir çok kullanıcı satın almak için araştırdıkları ürünleri google, yandex, yahoo gibi arama motoru olarak faaliyet gösteren markaların uygulamaları üzerinden gerçekleştirmektedir. E-Ticaret siteniz teknik olarak arama motoru uyumluluğu veya seo uyumluluğu sağlıyor ise ve siz de ürün içeriklerini, açıklamalarını, fotoğraflarını detaylı bir şekilde sitenizden yayımlıyorsanız o denli arama motorlarında gösterimleriniz artabilir. Aramalarda, e-ticaret sitenizdeki ürün veya sayfalar üst sıralarda yer aldıkça sitenizin ziyaretçi sayısıda haylice yükselecektir. E-Ticaret sitenizin arama motorlarında ön sıralarda gözükmesi için seo uzmanlarından Seo hizmeti alabilirsiniz veya kendinizde araştırmalar yaparak seo çalışmaları yapabilirsiniz.
 

Çoklu Dil Desteği;


E-Ticaret siteniz üzerinden içerik yayımlarınızda çoklu dil desteğinin olması önemlidir. Ürün, ürün kategorilerinize ait farklı dillerde içerik ekleyebilme imkanınız var ise farklı ülkelerden de yeni müşteriler kazanabilme imkanınız oluşabilir.
 

Diğer bir çok özellik;


E-Ticaret sitenizin ana sayfası, fiziki mağazaların vitrini gibidir. Websitenizin ana sayfasında son eklenen ürünler, kampanyalı ürünler gibi alanlar bulundurarak müşterinizin ilgisini çekebiliyor olmalısınız.

Sade ve basit bir sipariş süreci kullanıcılarınız için hem kolay hem de oldukça kullanışlı olabilir.

Müşterilerinizin markalarınızı tanımlayabilmesi açısından iyi bir logo ve kurumsal renklerinize uygun bir e-ticaret sitesi tasarımı uygun olacaktır.

İletişim kısmında işletmenize ait adresler, telefonlar, destek hatları, e-posta bilgileri ve navigasyon haritasıda olması uygun olacaktır.

Marka logonuza kullanıcı tarafından tıklandığında websayfası anasayfa yönlenmelidir.

Ürün satın almak isteyen bir kullanıcı ilgili ürün sayfasındayken ürününün satışını başlatması için müşteriye net gözüken alanlar sepete ekle, satın al gibi butonlar olmalıdır ki müşteri kolayca satın alım sayfasına geçebilsin.

Her ürün ile ilgili garanti ve mümkünse iade politikanıza ait kısa bilgilendirmeler ürün sayfanızda yer almalıdır. Çünki müşteriler ürünü almadan önce olası aksaklıklar karşısında nasıl bir yol izleyeceğini sipariş öncesinde bilmek isterler. Kanun kapsamında, ürünün kullanıcıya ulaşması ardından 14 gün içerisinde koşulsuz iade edebilme imkan tüketicilere hak olarak verilmiştir.

E-Ticaret siteniz üzerinde kurumsal sosyal medya hesaplarınıza erişim veren sosyal medya iconlarının bulunması kullanıcı tarafına güven sağlamanıza katkı sağlayacaktır.

Aynı şekilde e-ticaret sitenizde yer alan ürünlerinde sosyal medya üzerinde, kullanıcı tarafından paylaşım sağlattıracak facebook'ta paylaş, twitter'da paylaş gibi butonlar olması avantaj sağlayacaktır. Kullanıcılar bu butonlar aracılığı ile ürünlerinizi kendi sosyal medya hesaplarında paylaşabilecektir.

Ürün yorumları konusunda ise müşterilerinizden satış sonrası yorum yapmalarını rica edebilirsiniz. Bu işlemler için E-Ticaret sitenizin ürünlere yorum yapma, ürün puanlama gibi teknik özelliklere cevap vermesi gerekmektedir. Aynı ürünü satın almak isteyen farklı kullanıcalar için yorumlar kısmı önemli bir bölümdür.

E-Ticaret siteniz üzerinden muhakak whatsapp destek hattı ile canlı destek sağlamanız önemli bir konudur. E-Ticaret sitenizin whatsapp yada diğer kanallar ile destek talebi oluşturup oluşturmadığını eticaret yazılım firmasına sorarak öğrenebilirsiniz.