E Ticarette Başarısızlık Sebepleri

 

Her girişimde olduğu gibi e-ticarettede başarız olmak, başarılı olmaya nazaran daha çabuk ve kolayca gerçekleşen bir durumdur. E-Ticaret yönetim süreçlerinde dikkatlice davranılması gerekiyorken ve yapılması mecburi olan planlamaların yapılmaması halinde başarısızlık kaçınılmaz olacaktır. Dikkatli işletmeciler ve girişimlerin sonuca ulaşmak için yaptıkları planlar dahilinde gerçekleşebilecek durumlar için çok seçenekli taktik ve stratejiler mevcuttur. Bu taktik ve stratejiler aracılığı ile kısa vadede öngörülerini artırırken, e-ticaret faaliyetlerinde oluşabilecek başarısızlık oranları minimize etmiş olurlar.


1. Ürün yönetim süreçlerinde hatalı planlama veya plansızlık

E-Ticaret faaliyetlerine başlayan girişimlerin çoğu ürün yönetimi konusunda herhangi bir planlamada bulunmayabiliyor. Bu durumun sonuçlarıda zaman, maddi zarar ile ortaya çıkabiliyor. Ürün yönetim süreci genelinde öncelikle ürün satışı gerçekleştireceğiniz müşteri kitlesini iyi belirlemeniz gerekir. Belirlediğiniz kitlede bu ürünün kullanım ve tüketim periyodlarını tespit etmeniz ve satış sonrası, müşerilerinize sağlayacağınız desteği ve garanti koşulları gibi süreçleri iyi hesaplamanız gerekmektedir ki satış sonrası oluşabilecek iş yüklerini önceden bilebilesiniz.


Örnek : Son kullanma tarihli bir ürünün satış hacminin ve fiyat analizinin yapılmadan satın alınması.

Çözüm: Toplu ürün satın alımında maliyet düşürmek hedefleniyor ise ve acemiyseniz bu düşünceyi şimdilik bir kenara bırakın. Demo ürün satın alımı gerçekleştirin. Toplu alıma nazaran düşük miktardaki ürün satın alımlarınızda satın alma maliyetleriniz artabilir fakat satış sürecinde toplu alım fiyatınızı baz alarak demo yapabilirsiniz.  500 ürün alırken ürün başına 4 TL öderken, 5 ürün aldığınızda ürüne 6,50TL ödediniz. Ürünü pazaryerlerinde veya siteniz 500 ürün almış gibi satın. 4 TL ile aldınız 5 TL ile sattınız. 1,50TL zarar ettiniz fakat hızlıca sattınız. Hızlıca sattığınız bu üründen 50 tane daha kolayca satabilme şansınız olduğunu gördünüz. Öyleyse bu metot ile satış süreçlerinizi devam ettirebilirsiniz.


2. Nakit Problemleri

E-Ticaret masrafsız gözüksede e-ticaret sitenizin dijital ortamda tanınırlığını sağlayabilmek için bütçe kullanmanız gerekecektir. E-Ticaret sitenizi açar açmaz satış gelmeyecektir. Bu süreç dahilinde e-ticaret sitenizin tanınırlığını sağlamalısınız. Ücretli tanıtım modelleri dahilinde bir çok hizmet arasında tercihte bulunarak işletmenizin tanınırlığını artırabilir e-ticaret sitenizden kazanç elde edebilirsiniz. Öncelik ile tanıtım maliyetlerinizi hesaba katmalısınız. E-Ticaret siteniz dışındaki pazaryerlerinde hızlıca satış yapabilirsiniz fakat %10 - %15 gibi komisyonlar ve ek pazaryeri reklam maliyetleri oluşturmaktadır. Bu yapıyı soyutlayabilir ve aynı şekilde önceden hedef bir ciro belirleyerek bu hedef cironun %10'unu ayırabilir ve e-ticaret sitenizde reklam bütçesi olarak kullanabilirsiniz. Böylelikle gider/performans değerlendirmesi yaptığınızda pazaryerleri ve e-ticaret siteniz arasında maliyet dengelemesi sağlamış olabilirsiniz.


3. Müşteri Taraflı Zorlaştırılmış Satın Alım ve Satış Sonrası Destek Süreçleri

Kullanıcılar E-Ticaret alışverişlerinde öncelikle e-ticaret mağazasının güvenilirliğini göz önünde bulundurmaktadır. Ardından ise ürün fiyatını değerlendirmektedirler. Ürün fiyatı ve e-ticaret sitesi güvenirliğini göz önünde bulundurarak satın alım gerçekleştirirler. Satış süreci sonrası hızlı kargo ve kargo maliyetlerini değerlendirirler. Son olarak e-ticaret sitesi üzerinden satın almış oldukları ürün ile ilgili problem yaşadıklarında ürünün iadesi, değişim ve garanti koşulları hakkında süreçler ile ilgili iletişim ve hizmet kalitesini değerlendirirler. Tüm bu unsurları yüksek başarılımlı olarak e-ticarette, müşterilerinize sağlayabiliyorsanız müşterilerinizin sizin ile alışveriş devamlılığı yüksek ölçüde sağlanmış olacaktır. Fakat bu süreçlerden bir tanesinin aksak olması dahi müşeri kaybınız ile veya alışverişlerde tercih edilmenize engel teşkil edebilir. Süreçlerinizdeki hataları belirli periyodlarda gözden geçirerek düzeltme sağlayabilir iş akış süreçlerinizi iyileştirebilirsiniz ve böylece müşteri memnuniyetinizde artış sağlamış olursunuz.


4. Planlamasız Hareket

E-ticaret başlangıç süreçlerinizde ve e-ticarete devam süreçlerinizde illaki bir planınız vardır. Planınız ilk başlarda iyi gibi gözükse dahi bu planı yazılı bir şekilde hazırlamamış olmanız, herşeyi aklınızda tutmanız gerektiği anlamına gelir. E-Ticarete başlangıç sürecinizde planınızın genişliği her ne olursa olsun yeterli gibi görünecektir. Ama sonrasında e-ticaret başlamanız ve ürün satış süreçlerinizin devam etmesiyle birlikte iş yükünüz artacak ve karmaşıklıklar, problem ortaya çıkacaktır. Bu olası karmaşalar ve problemlerin çözümü içinde plan yapabilmek ve yapılan planlamalar dahilinde gerek stok, kargo, müşteri yönetimi, fatura süreçleri, bütçe yönetimi konusunda önceden hali hazırda teknik planlaması yapılmış ve yazılı olarak bir kenarda duran içerikleriniz olması gerekmektedir. Planlama konusunda daha detay bilgi edinmek adına işletmelerde planlama konularına bakabilirsiniz, kitaplar okuyabilir veya online eğitimler alabilirsiniz.


5. Müşteriler ile İlgilenmemek

Dijital ortamda yapılan alışveriş işlemleri enerji ve zaman tasarrufu açısından fiziki ortam alışverilerine nazaran daha avantajlıdır. Müşterileriniz, fiziki alışverişlerdeki gibi fiziksel efor sarfetmeden doğrudan e-ticaret sitenize bağlanarak ürünlerinizi mouse veya dokunma işlemi ile listelerler ve neticesinde araştırdıkları ürünler hakkında size teknik veya idari sorular sorabilirler. Bu sebep ile müşterilerinizin sormuş oldukları sorulara oldukça kibar ve net bir şekilde hızlıca cevap vermelisiniz. E-Ticaret sitenize ürünlerinizi eklerken olabildiğince ürün ile ilgili teknik detayları belirtiniz. Menşei, markası, bedeni, uyumluluk bilgisi , garanti süresi gibi ek detayları ne denli genişli tutarsanız o denli müşteri destek talepleri azalacaktır.

6. Teknolojik ve Algoritmik Servis Yetersizliği

E-ticaret girişimcileri tarafından sıkça yapılan hatalar arasında hızlıca yazılım tercihi yapmak ve tercih edilen e-ticaret yazılımının alt yapı ve çalışma prensiplerini bilmemek geliyor.

E-ticaret sitesinin alt yapısını oluşturan kategoriler dahilinde en önemli husus e-ticaret websitenizin tasarımsal olarak anlaşılabilir, kolay bir sonuç verecek şekilde mimarilendirilmesidir. Kolay kullanılabilir ve aranan ürünün kolayca bulunabilmesi önemlidir. Herhangi bir ürün sayfasında kullanıcının ilgisini çekebilecek benzer ürünlerin önerilmesi gibi bir çok örnek verilebilir. Ayrıca e-ticaret sitenizin internete yayımlanacağı barındırma (hosting) alt yapısının servis sürekliliğinin yüksek olması da önemli bir konu olup, barındırılan bilgilerin veri güvenliği ve yedekleme işlemleride olası felaket ihtimallerine karşı avantaj sağlamaktadır. Felaketler dahilinde müşteri bilgileriniz 3. kişiler tarafından ele geçirilebilirliğini bilgi güvenliği ile zorlaştırmalısınız, hosting alt yapınızın olduğu bölgede doğal felaketler neticesinde internet bağlantısı gidebilir ve e-ticaret siteniz faaliyet gösteremeyebilir. Bu neden ile yedek bulundurmak veya yedekli bir alt yapıda barındırma servisi oluşturmak avantajlı olacaktır.