E-Ticarette Başarılı Olmanın Sırları


Dünya genelinde internet kullanımı her gün yeni katılımcılar ile artmakta olup aynı oranda e-ticaret faaliyetlerine katılım gösterip internet üzerinden ürün veya hizmet satışı yapmak isteyen yeni girişimciler ile gelişmektedir. Büyük veya küçük yatırımlarında haliyle başarım oranları atmış oldukları adımlar doğrultusunda sonuca ulaşıyor.


E-Ticarette Başarım Elde Etmek

E-ticaret sürecine firmiş sektörel girişimlerin tamamı malesef başarılı olamamakta. Başarım artırmaya yönelik bir önceki konuda bahsettiğimiz gibi çok detaylı bir süreç analizi yapmak gerekiyor. Dünya üzerindeki tüm ülkelerde e-ticaret ortamında ciddi bir rekabet mevcut. Gerek fiyat, gerek kargo süreçleri, gerek ödeme yöntemleri, gerek ürün desteği konusunda ciddi bir planlama gerekiyor.

E-ticarette başarım elde etmek istiyorsanız muhakkak alt satırdaki maddeleri gözönünde bulundurarak aksiyon almanız önerilir.

1. Orjinalite

Faaliyet gösterdiğiniz sektör dahilinde e-ticaret aracılığı ile müşterilerinize satmayı planladığınız ürün, hizmetler konusunda oluşturacağınız kampayalarda özgünlük oluşturmanız faydanıza olacaktır. Ürün kampanyalarında, ürün kombinasyonları geliştirerek farklılıklar oluşturarak satış süreçlerinizde avantaj sağlayabilirsiniz. Mümkün mertebede rakip e-ticaret sitelerinden farklı davranmak amacı ile sürekli yeniliklere açık bir algı ile hareket etmelisiniz.

Örnek;

Örneklendirmek gerekirse a ürünü 10TL olsun, b ürünü ise 15TL olsun her ürününde kargo koli boyutu 0,5 Desi değerinde olsun kargo firmalarının genellikle uyguladığı politika 1 desi altındaki tüm ürünleri aynı fiyata teslim etmek. 1 ürün bugünün şartlarında bu maliyet 10TL diyelim. A ürününü satışa kargo hariç olarak 10TL'den eklediniz. Müşteriniz ürünü satın aldı ve 10TL ek maliyet ile kargo ücreti ödedi. Ürünün müşteri tarafına toplam maliyeti 20TL oldu. 10TL kargo ücretini 0,5desi için ödemiş oldu. Şimdi gelelim diğer kombinasyona, yani 2 ürünün toplamda 1 desi hacminde alan teşkil etmesine. A+B toplam ürün fiyatı 25TL , A+B ürün desisi 1desi 10TL Kargo maliyeti. Müşteriniz bu kombinasyon ile ürün satın aldığında 25TL karşılığında 2 ürüne sahip olur. Kargo için ise 1 desi kargo 10TL kargo maliyeti ödeyerek, alışverişi için toplamda 35TL ödeme yapmış olur. Maliyet dahilinde 2 ürün satın almıştır ve ürün başına herşey dahil 17,50TL ödemiştir. Bu tip bir örnek kombinasyonu bir çok şekilde satış kampanyasına dönüştürebilri ve avantaj sağlayabilirsiniz.

2. E-Ticarette Reklam ve Pazarlama Faaliyetleri

Başarılı e-ticaret faaliyetlerinde reklam bütçesi şarttır. Geleneksel reklam modelleri dışında sosyal medya, google, forum bannerları, sosyal medya fenomen reklamları tercih edilerek e-ticaret sitenizin insanların dikkatini çekmesini sağlayabilirsiniz. Reklam öncesi arz/talep ilişkini göz önünde bulundurarak stok, maliye ve satış sonrası destek sonrası kısmını göz önünde bulundurmanız uygun olacaktır.  Çok başarılı bir ürün satışı sonrası ürün iadeleri olabilir, müşteri talepleri artarak iş yükünüzü artırabilir ve satış sürecindeki performansınızı ciddi ölçüde etkileyebilir.

3. E-Ticaret sitesi tasarımı

E-ticaret sitenize ait temalar son kullanıcılar yani müşterileriniz tarafından kullanılmaktadır. Mümkün mertebede temiz tasarım olarak adlandırılan göz dostu tasarımları tercih etmeniz avantaj sağlayacaktır. Genellikle beyaz ağırlıklı tasarlanmış siteler daha sadece daha güven verici durmaktadır. E-Ticaret sitenizde mutlaka kampanyalarınızı müşterilerinize gösterebileceğiniz bir alana yer vermelisiniz. Ayrıca kategori yapınız çok kısa ve ürünleriniz için ise detay çok önemli olacaktır. Aranan ürünlere ulaşılabilirlik için arama satırı kullanmak avantaj sağlacaktır. Hem tasarımsal hemde algoritmik olarak müşterinize güzel, kolay ve anlaşılabilir alışveriş deneyimi yaşatmanız tekrar tercih edilmenize sebep olacaktır.

Örneğin;

Kolayca tercih yapılabilir menü ürün seçimine başarılı bir şekilde götürür.
Ürün sayfalarında ürün görsel sıklığı ve ürüne ait net bilgiler ve müşteri maliyetleri net bir ürün, ürünü satış için sepete ekletir.
Sepette belirtilmiş net maliyetler ise ürünün satışını gerçekleştirir.
İyi bir kargo yönetimi zaman tasarrufu sağlar.
Satış sonrası müşterileriniz ile mutlaka irtibatlanın ve mutlaka geri bildirimlerini edinin.

4. Veri Güvenliği

Kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında site ziyaretçilerinizin sipariş işlemleri esnasında tanımladıkları mali ve idari işlemlerde kullanılan ad, soyad, T.C kimlik ve telefon bilgileri, e-ticaret sisteminizde veya harici kayıtlarınızda güvenli bir şekilde tutulmalıdır. Kredi kartı bilgileri ise mümkün ise saklanmamalı , saklansa dahi özel metotlar ile kriptolanmalıdır. Ayrıca SSL sertifikası kullanmanız e-ticaret site sunucu bilgisayar ile müşteri taraflı web tarayıcı arasında gerçekleşen veri trafiğini şifreleyerek müşteriye güven verir. Kredi kartı işlemlerinizde ise mutlaka 3D secure yani sipariş ve nihai sipariş sonucunde oluşan ödeme sırasında sms doğrulaması kullanmanız çok önemlidir.

5. Seo - Arama Motoru Optimizasyon

İnternetin merkezi arama motorlarıdır. Arama motorları olarak faaliyet gösteren websiteleri üzerinden ihtiyaç olunan içeriğe hızlıca ulaşılabilir. Yapmanız gereken sadece araştırdığınız konu ile ilgili bir kaç kelime girmekten ibarettir. Ardından size ilgili aramanız ile alakalı tüm siteleri sıralar. Örneğin google.com, yandex.com, yahoo.com popüler arama motorları arasındadır. En çok tercih edilen arama motoru ise google.com'dur. Google.com arama motoru dahilinde görsel, içerik, ürün odaklı aramaları karşılamaya yönelik arama motoru optimizasyonu yapabilirsiniz. Optimizasyon işlemleri neticesinde, kullanıcı aramaları sonrasında siteniz daha üst sıralarda yer aldığı taktirde arama yapan kişiler tarafından çok sayıda görüntülenme almış olursunuz. Site dışı ve site içi olarak seo işlemleri mevcuttur.. Seo dersleri için sitemiz üzerinde bulunan e-ticaret akademi bölümü üzerinden seo eğitimlerini inceleyebilirsiniz.


6. Sosyal Medya Üzerinden Marka Yönetimi

Sosyal medya alanları bilindik ticaretteki reklam modellerinde kullanılan billboard, tanıtım broşürü gibi tanıtımların yapıldığı şehir merkezlerine benzetilebilir. Sosyal medya genellikler bireyler tarafından ad, soyad bilgileri ve yaşadıkları bölge ile katılım gerçekleştirilen bir etkileşim ortamıdır. E-ticaret site sahipleri için bu durum, bilindik ticaretteki gibi aynı şekil reklam çalışmalarına müsait bir ortamdır.

A - Sosyal medya fenomenleri ile belli bir ücret karşılığı ile anlaşarak ürünlerinizin tanıtımını sahip oldukları insan kitlesine sunmalarını sağlayabilirsiniz.
B - Sosyal medya üzerinde yer alan ücretli reklam araçlarını kullanarak farkedilebilirsiniz.
C - Sosyal medya grup ve sayfaları açarak ve ardından kullanıcıları sayfa veya gruplarınıza davet ederek bilinirliğinizi artırabilirsiniz.
D - Sosyal medya uygulamaların sağlamış olduğu katalog sistemlerine, ilan sistemlerine ürünlerinizi ekleyerek yeni müşteriler edinebilirsiniz.
E - İşletmenizin sosyal medya hesaplarını websitenize eklemeyi unutmayınız.