ETİCARET YÖNTEMLERİ


1. Sosyal Medyadan Ürün Satmak

Sosyal medya mecraları topluluklar oluşturmak ve insanların iletişim ağlarını yakın çevre veya yeni kişiler ile genişletmesine olanak sağlamaktadır. Günümüzde ise sadece etkileşimli iletişim
aracı olmakta çıkmış bulunmaktadır. Günümüzde bir çok sosyal medya alanı katılımcıların ihtiyaçları doğrultusunda gelişme göstererek mevcut hizmetlerinin dışıdan pazaryeri ve dijital pazarlama alanı olarakta uygulama içi faaliyetler sürdürmektedir. Firmalar, kişiler bu platformların sağladığı uygulama içi erişim ile gruplar, sayfalar kurabilmekte ve oluşturdukları gruplar ve sayfalar dahilinde ürün katalogları oluşturabilmektedir. Oluşturmuş oldukları sayfalar dahilinde ürün kataloglarına girdikleri ürünleride, sosyal medya platformunun sağladığı ürün , hizmet ilanları bölümünde etkileşmli olarak kullanıcıların ilgi alanları, bulundukları coğrafi konumlar gibi bir çok özelleştirerek kullanıcılara ürünlerinizi ve hizmetlerinizi gösterebilmektedir. Sosyal medya resmen eticaret platformuna dönerek her profilden tüketiciye ulaşabilmektedir.

İnternet kullanıcıları arasında en popüler sosyal medya mecraları Instagram, Facebook ve Tiktok uygulamaları oluşturmaktadır. Ürün veya hizmetlerin internet ortamında satışlarına yönelik iyi bir reklam ağı sunan bu uygulamalar aynı zamanda işletmeler arası çeşit ticari anlaşmalara yönelikte uygulamaların kullanımını da sağlamaktadır.

Sosyal medya hesaplarınızın takipçi sayısı önem arzetmekte olup, bu takipçi sayısı doğrudan potansiyel müşteri izlenimi sağlamaktadır. Ayrıca facebook ve instagram reklam araçları kullanılarak uygulama içi reklamcılık modeli dahilinde reklam verilebilmektedir. Yanısıra grup, sayfa ve kullanıcı profillerinede ücret karşılığı reklam alınabilmektedir. Bu tip sosyal medya ortamları yeni nesil reklam kanallarına dönüşmüş olup dinamik, genç nüfusa hitap etmektedir. Bahsettiğimiz sosyal medya mecralarının as üreticileride sponsorlu paylaşım reklamları ile sosyal medya ortamlarında reklamların performansını artırmak adına, reklam verenleri desteklemektedir.

2019 Yılı'nın 15 MART'ında 7162 Sayılı Gelir vergisi genel tebliğinde yer alan "İnternet ve Benzeri Elektronik Ortamlarda Yapılan Satışlarda Esnaf Muaflığı" bölümüne işyeri açmaksızın internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satış yapmakla ilgili bazı güncellemelere gidilmiştir. Bu güncellemeler dahilinde eticaret yapmak isteyen kişiler evlerinde ürettikleri el işi ürünler, atolyelerinde ürettikleri el işi ürünler kapsamında belli bir gelir oranı elde edinceye dek, internet ortamındaki satışlarına yönelik vergilendirmeden muaf tutulacağı bilgisi verilmiştir. Bu durumun yanısıra her satış tipi de vergiden muaf değildir. Esnaf muaflığı kapsamı dışında kalan ürün ve hizmetlere yönelik gerçekleşen eticaret satışlarında vergi ödenmesi zorunlu tutulmuştur.

eticarette esnaf muaflığı konulu içeriğe alt satırlarda yer alan bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

7162 Sayılı Gelir Vergisi Genel Tebliği
3. Bölüm
İnternet ve Benzeri Elektronik Ortamlar Üzerinden Yapılan

Satışlarda Esnaf Muaflığı
Bağlantı adresi : https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/03/20190315-14.htm

2. Pazaryerleri Üzerinden Satış

Online pazaryerleri olarak tabir edilen eticaret platformları son yıllarda, internet kullanıcı katılımın artması ile haylice popüler hale gelmiştir. Pazaryerlerinde her sektörden bir çok satıcı bulunmaktadır. Genellikle aynı ürünü birden çok eticaret satış işlemleri yapan firmalar satmaktadır. Bu durum dahilinde fiyat farklılıkları ve hizmet ve fiyat konusunda rekabet yükselmiştir. Pazaryeri olarak tabir olunun website ve uygulamalar işletmelere online mağaza hizmetleri sağlamaktadır. Bu hizmetleri sağlarken satıcıların ürün satışlarından kategori bazlı farklı komisyon bedelleri almaktadır. Farklı pazaryerlerin çalışma sistemleri ve komisyon oranları birbirine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu komisyon bedelleri haricinde uygulama içi reklam modelleri mevcuttur. Ürüne yönelik oluşturduğunuz reklam modellerinde ürünlerin öne çıkartılarak daha fazla kullanıcı tarafından incelenmesi yönündedir. Pazaryerlerinde satış yapabilmeniz için vergi mükellefi olmanız gerekmektedir. Belirli şartları karşılayan işletmeler pazaryerlerinde mağaza açabilir ve doğrudan eticaret faaliyetlerine başlayabilirler.

Pazaryerleri satın alma gücü yüksek işletmeler için uygun sayılabilir. Küçük işletmeler yüksek rekabetten yüksek düzeyde olumsuz etkilenmektedir. Bazı küçük işletmeler bu durum karşısında çoklu ürün satışından ziyade 1 ürüne stok ve satış fiyatında rekabet oluşturacak düzeyde satış işlemleri gerçekleştirerek çözüm üretmişlerdir. 1 mağaza sadece 1 ürünü sürekli satıyor. Diğer ürünlerinde ise satış başarımı oldukça düşük olabiliyor.


eticarette pazaryerlerinin avantajları yanısıra dezavantajlarıda vardır. Açılan her mağaza için aylık mağaza ücreti veya satılan her ürün için komisyon ödersiniz. Kendi eticaret sitenizde bu tip bir komisyon gideriniz olmaz. Ayrıca pazaryerlerinde aynı ürünü satan bir çok satıcı olduğundan ötürü kendi ürünlerinizi ön plana çıkartma gerekliliği duyarsınız ve bu durum dahilinde ilan işlemlerine yönelik ekstra ücretler ödersiniz. Pazaryerlerinde fiyat, emek ilişkisi dahilinde ürün satışlarında rekabet sürdürmek en iyisidir. Aksi taktirde zarar edebilir veya hiç satış yapamayabilirsiniz. 10 TL'ye satın alıp 14TL'ye sattığınızda %10 komisyon gideri ile üründen kazancınız 1,28 TL olabilir. Ürün stoğunuz tükendikten sonra bu ürünü 11,28TL'ye tekrar temin edemeyebilisiniz. Finansal süreçleride göz önünde dikkatlice bulundurmanız faydanıza olacaktır.


3. Sobuman eticaret Sitesi ile Satış Yapmak

Global düzeyde sıçrama yapan eticaret ile internetten ürün satışı işletmelerin mecburiyeti olmuştur. Sektörel dijitalleşme ile beraber işletmeler, iş süreçlerini yeniden yapılandırarak eticaret siteleri kurmuşlardır.


eticaret sitesi nasıl kurulur? Sorusuna yönelik temel içerik alt satırlardaki gibidir.

Bütçe : eticaret'e başlamadan önce muhakkak bütçe planlaması yapın. eticaret sitesi tercihinize bağlı eticaret sitesi, eticaret sitesine ilişkin network ağ tarafındaki servis alt yapıları, alan adı tahsis, dijital reklam çalışmaları, ödeme kanallarına ait komisyon, kargo anlaşmaları ve tedarik sürecinde ihtiyacınız olacak maliyetleri önceden hesaplamanız uygun olacaktır.

Sanal Pos: eticaret siteniz üzerinden online satış yapabilmek için muhakkak sanalpos anlaşması yapmanız gerekmektedir. Sanalpos anlaşmaları doğrudan bankalar ile yapılabildiği gibi alternatif ödeme hizmeti veren aracı kurumlar ile de çalışabilirsiniz. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken komisyon oranları ve alacakların hesabınıza ne zaman yansıtılacağı en önemli konudur. Aracı kurumlar ile sadece bakanlık tarafından akredite edilmiş yasal faaliyet gösteren lisanslı firmalar ile çalışmalısınız.

Alan Adı : Faaliyet gösterdiğiniz sektörü en iyi tanımlayan ve çok fazla harf içermeyen bir alan adı almanız faydanıza olacaktır. Akılda kalması ve hızlıca yazılabilmesi en önemli unsurdur. Mesela kozmetik sektöründe bir çok ürüne yönelik faaliyet gösteriyorsanız kozmetik.com, kozmetik.com.tr, kozmetik.net, kozmetik.net.tr alan adlarına öncelik vermeniz avantaj sağlayacaktır. Fakat sadece parfüm grubunda faaliyet gösteriyorsanız parfum.com.tr veya parfum.com öncelikli olarak tahsis edilmeye çalışılmalı eğer bu alan adları başka bir kişi veya işletme tarafından tahsis edilmiş ise parfumtoptancisi.com parfumx.com gibi anahtar kelime bazlı alanadlarının tahsiside size avantaj sağlayacaktır.

Alt Yapı : eticaret faaliyetleri internet üzerinde 7 gün 24 saat olarak servis vereceğinden. eticaret siteniz faaliyetlerinde kesintisiz bir hizmet altyapısı sağlamanız mühimdir. Ayrıca eticaret sitenizin arama motorlarının standartlarını sağlaması önem arzeder. Bu sebep ile eticaret sitesi satın almadan önce muhakkak servis sürekliliği, arama motoru uyumlu, pazaryeri entegrasyonlu ve mümkünse e-fatura entegrasyonlu eticaret sistemlerine uygulamanın desteği olup olmadığını yazılım firmasına sorun.

Ürün : İnternet iletişimi ile eticaret siteniz üzerinden satışa sunacağınız ürün veya ürünleri belirlemeniz.

Plan : eticaret sitenizi faaliyet sokmadan önce muhakkak stok takibini nasıl gerçekleştirebileceğiniz, faturalarınızı ve sevk irsaliyelerinizi nasıl düzenleyeceğiniz, pazaryeri komisyon ürünlerini ve ürün stok maliyetlerini iyi bir planlama ile kontrol altına almalısınız. Bu işlemleri muhasebe - stok yazılımları ile kontrol altına alabilirsiniz. Ek bir muhasebe ve stok yazılımı eticaret siteniz ile birlikte hernekadar senkronize çalışmasada işleriniz kolaylaşacaktır. Sobuman eticaret sistemlerinde bu yapı tek 1 uygulama ile yönetilmektedir. eticaret siteniz üzerinden stoklarınızı görebilir ve faturalarını düzenleyebilirsiniz. Ayrıca pazaryerleri üzerinde de sitenizde yayımladığınız ürünleri entegrasyon sistemi ile kolayca listeleyebilirsiniz.

Takip : eticaret sürecine başladıktan sonra eticaret mecralarında teknolojik gelişmeleri, kampanyalar karşısında ürün fiyatların değişimini ve insanların hangi ürünleri daha çok tercih ettiğini tespit edebilirsiniz.

Pazarlama : eticaret siteniz için en önemli unsur ziyaretçilerinizin sitenizi kolayca bulabilmesidir. Kolayca bulunabilmenin en başarımlı yolu google reklamları veya google arama motoru optimizasyonudur. Google reklam modellerini araştırabilirsiniz. Organik seo'nun siteler için nasıl gerçekleştirildiğini araştırabilirsiniz. Bu konular için bir çok özel ve kamu tarafından verilen eğitimler vardır. Sosyal mecralarda doğrudan reklam gönderileri yayımlayabilir ve sitenizin veya ürünlerinizin varlığının sosyal medya kullanıcıları tarafından farkına varılmasını hızlıca sağlayabilirsiniz.


4. Drop Shipping - Stoksuz Ticaret

Stoksuz ticaret kapsamında toptancılar ile anlaşmalara giderek, ürün satın alımı gerçekleştirmeden toptancıların stoklarında ürünleri eticaret siteniz üzerinden satabilirsiniz. Toptancı anlaşmaları dahilinde ürünlerin, toptancı stok uygulaması tarafından üretilen ürün stok verisi ile doğrudan sitenize kolayca entegre edebilirsiniz. Sobuman eticaret sistemi dahilinde xml entegrasyonu olarak bilinen bu teknoloji dahilindeki yöntem mevcuttur. Ürünlerin satışı gerçekleştikçe toptancı ile irtibatlanarak sevk ve fatura süreçlerini tamamlayabilirsiniz.