Temel Kavramlar & Terimler


E-Ticaret faaliyetleri sürdürmeyi planlayan işletmeler ve girişimciler için temel kavramlar muhakkak bilinmesi gereken ifadelendirmelerdir. Bu kavramları bilerek e-ticaret sürecine dahil olmanız, faaliyetlerinizi standartlaştırmanız ve ilerleyen zamanda yön belirlemenize kolaylık sağlayacaktır.

1. Elektronik Ticaret

E Ticaret internet iletişim teknolojisi aracılığı ile yazılım teknolojileri üzerinden gerçekleştirilen alıcı ve satıcı tarafından ürünün alınması ve satılmasını kapsar.

Ekonomik Kalkınma İş Birliği Örgütü (OECD) tarafından "internet aracılığı ile gerçekleştirilen işletmelere ait ticari faaliyetler" olarak değerlendirilirken, ülkemizde ise Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi adlı kanun kapsamında e-ticaret tanımı madde 2 , a bendinde ise Elektronik ticaret: Fiziki olarak karşı karşıya gelmeksizin, elektronik ortamda gerçekleştirilen çevrim içi iktisadi ve ticari her türlü faaliyet olarak tanımlanmaktadır.

2. Dijital Ticaret

Dijital ticaret, dijital ürün veya hizmet olarak sunulan hizmetlerin alım satımı olarak tanımlanabilir. Dijital ortamda, dijital olarak gerçekleşmiş ticari işlemlerdir. Örneğin, website tasarım hizmeti, web barındırma hizmeti, dijital reklamlar bu ticaretlere örnek olabilir.

3. İnternetten İthalat & E-İhracat

Uluslar arası ürün veya hizmet alım satımlarını ifade etmektedir. Yerel e-ticaret'in, sınır ötesi taşınımı olarak düşünülebilinir. Alıcılar ve satıcılar farklı ülkelerdedir. E-İhracat ve e-ithalat süreçlerinde bazı standartlar uygulanmak ile beraber ülkeler arası farklı gümrük işlemleri ve vergi kanunlarn farklılık gösterebilmektedir. Örneğin Dubai'den ve Malezya'dan ithal edilen ürünler için gümrük birliği anlaşması kapsamında vergi muafiyeti vardır. E-İthalat veya e-ihracat yapmadan önce ilgili ürünün gönderilecek ülkede yasaklı ürün olup olmadığı ve taşınım maliyetleri, alıcı tarafından ödenecek gümrük vergilendirmesi gibi maliyetlerin iyi hesaplanması gerekir. Ülkemizde ihracat yapan işletmelerden, ilgili ihracata konu alan ürün için ek vergi alınmamaktadır. Fakat ithalat işlemleri A.B ülkelerinden gelen ürünler için %18, diğer ülkelerden gelen ürünler için ise %20 gümrük vergisi mevcuttur.

4. E-İhacat

İnternet aracılığı ile uluslararası ürün alım/satım işlemleri olarak tanımlanan e-ihracat olup, e-ihracat kapsamında yer alan mikro ihracat ise alternatif bir seçenektir. E-Ticaret işlemleri dahilinde yoğunluk mikro ihracat ile ölçeklenmektedir. Mikro ihracatta satışı gerçekleşmiş ürünlerin kg/fiyat olarak limitlendirmesi mevcuttur. Mevcuttaki limitler dahilinde 300 kg ve 15.000 euro'yu aşmaması önem arzetmektedir. Mikro ihracat tarzı, e-ticaret siteleri ve müşteriler tarafından yoğunluklu kullanılan bir yöntemdir.

5. B2b İşletmeler Arası E-Ticaret

E-Ticarette b2b modeli ise işletmeden işletmeye oluşturulan satış modelidir. İşletmeler B2b modeli dahilinde kullanılmakta olan b2b yazılımları aracılığı ile e-ticaret süreçlerini sürdürürler. B2b e-ticaret modeli dahilinde işletmeler birbirleri arasında mal alım satımı yapabilirler. Model kapsamında Hammadde tedarikçisi - üretici , üretici - toptancı distribütör, toptancı - perakende satış firmaları arasında ticari faaliyetler sürdürülür.

6. B2c İşletmeden Tüketiciye E-Ticaret

B2c e-ticaret modelinde ise işletmeden, müşteriye satış işlemleri gerçekleşmektedir. Sobuman b2c e-ticaret sistemidir. Ayrıca 4. madde içeriğinde bahsetmiş olduğumuz gibi e-ihracat ve mikro ihracatın zeminini oluşturan ticaret modelidir. 

7. C2C - Tüketiciden Tüketiciye E-Ticaret

C2c modeli dahilinde tüketiciler arasında alım satım işlemleri gerçekleşir. Ülkemizde faaliyet gösteren sahibinden.com tüketiciler arası ürün alım satımına yönelik e-ticaret faaliyetleri gösteren bir servis sağlayıcıdır.

8. Alan Adı (Domain name)

Domain olarak veya alanadı olarak ifade edilmektedir. Websitenizin internet ortamında yayımlandığı ismidir. Domain tahsislerinizi metunic.com.tr websitesi üzerinden tahsis edebilirsiniz. Senelik olarak periyodlar ile yetkili alan adı yazmanları tarafından kayıt altına alınmaktadır. İsteğe bağlı 1yıl x 10 tekrar sipariş edilerek 10 yıllık kayıt altına alınabilir.

9. E-Ticaret Hosting (Web Barındırma)

Webhosting alan adı gibi bir servis olup aynı şekilde senelik, aylık olarak kiralanabilir. Sürekli internete bağlı olan bilgisayarlar ile geniş band internet hizmeti veren kuruluşlar tarafından webhosting hizmet sağlanmaktadır. E-Ticaret sitenizin yazılımı web hosting sunucusu olarak ifade edilen sürekli internet erişimine açık bilgisayarların bellek alanlarında tutulur ve web sunucu uygulamaları ile müşteri talepleri neticesinde e-ticaret sitenizin internet ortamında yayımlanmasını sağlar.

10. Siber Güvenlik (Saldırı Koruma)

Siber güvenlik kapsamında e-ticaret sitenizin ağ iletişim ve yazılım alt yapısı dahilinde hizmet veren uygulamaların , yazılımsal ve donanım yeterliliği düzeyinde korunması hedeflenmektedir. Hedefler kapsamında amaç, yazılım taraflı güvenlik suistimaline engel olmak ve aynı zamanda ağ üzerinden veri trafiğini etkileyebilecek ve servis düzeyinde erişimi engelleyebilecek saldırılara karşı güvenlik oluşturmaktadır. Her 2 durumdada zaafiiyetlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Yazılım ve donanım düzeyinde gerekli güncellemeler gerçekleşmesi gerekli olabilir.

11. E-Ticarette Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Kişisel verilerin korunması kanunu 2016 yılında aktif edilerek E-Ticaret süreçleri dahilinde gerçekleşen her türlü değerli ve özel bilgiyi kapsar. Kanun kapsamında e-ticaret ve internet üzerinden gerçekleştirilen işlemlerde mevcuttur. Kanun kapsamında, oluşan müşteri taraflı bilgilerin e-ticaret sistemleri dahilinde depolanma sürecinde güvenli bir ortam inşaa edilmesini kapsar.

12. E-Ticarette Müşteri Deneyimi

E-Ticaret siteniz için en geçerli tanıtım modeli müşteri tarafından referans olunan ürün tanıtım modelidir. Müşterinizin işletmenize referans olabilmesi için müşterinize iyi bir alışveriş deneyimi sunmanız gerekir. Bu deneyim kapsamında anlaşılabilir içerik, ürün görsellerinin sıklığı, mümkünse ürüne ait tanıtım videosu, ürüne ait detay özelliklere websitenize yer vermeniz önem arzeder. Ardından ise whatsapp veya herhangi bir destek sistemi ile canlı destek verilebiliyor ise verilmeli. Eğer canlı destek verilemiyor ise mutlaka e-posta iletişimine yönlendirilmeli. E-posta iletişimi ile destek sağlıyorsanız e-posta taleplerinize olabildiğince hızlı yanıt vermelisiniz. Ardından kolay ve siparişe ait ödeme sürecinde ihtiyaç duyulabilecek sevk ve fatura bilgilerinin gerekli kısımlarını sisteme kaydedilmesini sağlamak olacaktır. Kısa ve net bir şekilde ödeme ve kargo sürecinde ihtiyaç olacak bilgileri talep etmeniz yeterlidir. Siparişinizi mümkün olduğunca hızlı hazırlayarak, kargo firması aracılığı ile sevk etmeniz uygun olacaktır. Müşterilerinize siparişlerinizi ne kadar hızlı ulaştırabilirseniz o denli memnun olurlar. Ardından destek süreci başlar bu süreç dahilinde koşulsuz iade, değişim veya hasarlı mal kabulünü sağlamanız gerekmektedir. Hasarlı malzemeler için kargo firmalarının teslimat esnasında tutanak tutmaları halinde, kargolardan tanzim talebi oluşturabilirsiniz. Hasarlı kargolar için müşterilerinizden ürünü teslim aldıkları esnada kontrol etmelerini ve hasarlı ürün durumunda kargo firma görevlisine tutanak tutturmalarını ve durumu kayıt altına almalarını isteyebilirsiniz. Bu işlemi siparişi kargo ile göndermenizden hemen sonra müşteriye bildirebilirsiniz. Ya da websitenizde sipariş onay bölümünde not olarak gösterebilirsiniz.

Müşteri deneyimi iyi, müşteri memnuniyeti iyi olduğu taktirde e-ticaret sitenizi tanıdıklarına facebook, whatsapp gibi iletişim aracı ile bildirebilirler. Bu tip olumlu bildirimler neticesinde sitenizdeki ürünü daha fazla kişi ziyaret eder ve neticesinde satış oranıda ziyarete bağlı olarak artabilir.

13. Drop Ship Yöntemi ile Stoksuz Ticaret

Dropshipping olarak ifade edilen ticaret modeli tam bir e-ticaret modelidir. Dijital işletme yöneticileri tarafından sık tercih edilen bir e-ticaret metodudur. Ticaret işlemleri sadece teknolojinin sağlamış olduğu iletişim araçları ve uygulamalar ile gerçekleşir. A Firması, B firmasının ürünlerini stok bulundurmadan e-ticaret ile satış pazarlama sürecine dahil olur. A firması teknolojik bakımdan B firmasının stok uygulamasına ara uygulamalar ile (web servis) erişerek xml formatında ürün stok listelerini alır ve web sitesine ilgili kategorilere yerleştirir. Bu işlem günlük veya saatlik periyodlarda A ve B firması arasında devam eder. A firması süreçde reklam modelini ve pazarlama yöntemlerini geliştirerek ürünlerin ziyaret almasını ve ardından satışa dönüşmesini hedefler. Satışa dönüşen işlemler neticesinde A firması B firması üzerinden müşteriye ürünü sevk ettirir. Satış işlemi sonrasında A firması, B firmasının ürününü satmış olduğundan ötürü kar etmiş olacaktır. Yerel ve ulusal düzeyde gerçekleşen ticaret modelidir.
eticaret terimleri